Filmy

Všichni moji blízcí

28. března 2008 v 14:20 | verik623
A jsem tady s druhým filmem, který bych tu chtěla vzpomenout...
V posledních deseti letech podle mého názoru moc dobrých českých filmů nevzniklo...tedy alespoň ne takových, které mají co sdělit a zároveň proč se zapsat do paměti diváků...
Já jsem tenhle film poprvé viděla v kině hned po jeho premiéře a dobře jsem si ho zapamatovala. Od té doby jestli se nepletu byl dvakrát reprízován v televizi a mně se ho povedlo odchytnout, nicméně jen nahrát, ale odvahu pro to, abych se na něj znovu podívala jsem dostala až dnes.
Jako skoro všechny filmy v této rubrice je i tento inspirován skutečnými událostmi.
V roce 1939 si mladý anglický úředník Nicholas Winton uvědomil, jaké nebezpečí hrozí dětem židovského původu v okupovaných zemích, a začal podnikat vše pro jejich záchranu...
Film má oproti knihám tu silnou vlastnost, že se ván dějoví hrdinové promítnou do konkrétních postav a vy jste rázem do děje zataženi s plnou silou a sdílíte pocity s výborně zahranými postavami.
Na poslední fotografii je skutečný Nicholas Winton v roce 1988. Podařilo se mu zachránit 669 českých dětí...

Operace Silver A

2. března 2008 v 20:48 | verik623
Po dlouhých 65 letech od událostí, kterými byl inspirován vznikl v produkci České televize dvoudílný film podle scénáře Lucie a Josefa Konášových nazvaný Operace Silver A..
Autoři v něm poukazují na skutečné události z let 1941 a 1942 v Pardubicích.
Nebudu tady nijak podrobně popisovat celkem dost známý děj...nicméně jen pár vět.
Na konci prosince 1941 je na ůzemí protektorátu vysazena parašutistická skupina , která má za úkol spojit se s domácím odbojem a vysílat zprávy do Anglie.
To změní od základu život několika rodin v Pardubicích a okolí, kteří se rozhodnou těmto skokanům pomáhat. Po zradě Karla Čurdy je toto spiknutí němci odhaleno a většina z těchto lidí umírá.

To, co na tomhle filmu člověka vemi zaujme jsou velmi zajímavé herecké výhony známějších i méně populárních herců.
V hlavních ženských rolích se představily Klára Issová a Tatiana Wilhelmová, které obě mě osobně velmi příjemně překvapily tím, že dokáží zahrát věrohodně i velmi vypjaté scény...
V hlavních mužských rolích se představili pro mě do té doby neznámý David Švehlík, Ivan Trojan a Jiří Dvořák. Nenechte se zmýlit jiným počtem dam a jiným počtem pánů, ale tak trochu tam vznikl manželský trojuhelník...
V menších, ale stejně důležitých rolích se objevují: Aleš Háma, Matěj Hádek, Miroslav Táborský, Jana Hlaváčová, Radek Holub, Bára Munzarová, Táňa Fišerová, Táňa Medvecká, Alois Švehlík, Dana Syslová, Radim Špaček, Jaroslav Plesl, Martin Myšička, Michal Pavlata, Martin Zahálka....a další
Na koho nesmím zapomenout je Viktor Preiss, který ač na malém prostoru se v podstatě stal jedním z hlavních protagonistů.
Já osobně si myslím, že tento projekt má na víc, než jen na televizní film, kde ční vysoko nade všemi ostatními....dokonce si myslím, že by stejně vysoko vyčníval i na filmovém plátně.
Myslím také, že vůbec nepřeháním, když tvrdím, že je to jeden ze čtyř nejpovedenějších českých filmů, které popisují události druhé světové války a že o režiséru tohoto filmu Jiřím Strachovi ještě hodně uslyšíme.

A copak je tuhle za rubriku?

2. března 2008 v 19:59 | verik623

Na většině blogů, které jsem zatím navštívila se pod rubrikou "filmy" skrýval na 1. místě Harry Potter, na 2. místě Shrek, na 3. místě Gympl....pak dlouho dlouho dlouho nic a pak možná u některých velmi vzácných vyjímek ještě další filmové trháky....

Tady to bude trochu jinak...ráda bych tu upozorňovala na, dle mého názoru velmi kvalitní, ale nedoceněná díla povětšinou české výroby.

 
 

Reklama